A gyümölcsfák fás metszését nyugalmi időszakban, vagyis lombhullás után és rügyfakadás előtt kell elvégezni. Cél a beteg, sérült részek, gyümölcsmúmiák és a vízhajtások eltávolítása, a termőegyensúly kialakítása/fenntartása, a korona megfelelő átszellőzöttségének és egyenletes "fényjártaságának" biztosítása. Továbbá fontos, hogy ne legyenek egymást keresztező ágak, amik megsérthetik egymást szél vagy vihar esetén.
A zöld metszést vegetációs időszakban, vagyis lombos állapotban végezzük és a friss, azévi hajtások válogatását és a gyümölcsritkítást jelenti, célja ugyanúgy a fa egészségi állapotának megóvása, mint a fás metszés esetében.
Az utóbbi évek enyhe teleiből kiindulva, sok szakemberrel egyetértve mi is úgy tapasztaljuk, hogy nyugodtan elkezdhetjük a metszést télen is az enyhébb, fagypont feletti hőmérsékletű januári-februári napokon. Természetesen a munkának az aktuális időjárás szab határt. Fagyban és esőben semmit nem metszünk! Ha havas, jeges, dermedt az ág, akkor békén hagyjuk! Rügyfakadáskor, pláne virágzáskor már inkább ne kapkodjunk, teljesen engedjük el a fás metszést, ha kifutottunk az időből tavasszal. Ebben az esetben javasoljuk, hogy májustól koncentráljunk a zöld metszésre és a fás metszést hagyjuk a következő télre, nyugalmi időszakra. Természetesen a letört, balesetveszélyes ágakat a lehető leggyorsabban el kell távolítani, vegetációs időtől függetlenül!
Az 5 cm átmérőjű sebfelületeket fagéllel zárjuk le, mely segíti a gyógyulást és megelőzi a fertőzéseket. A metszést olajos réz-kén alapú (ökológiai gazdálkodásban is engedélyezett) szerrel végzett permetezéssel fejezzük be, mely fertőtleníti a metszési sebeket. A permetezést 5 C-fokos hőmérsékletnél már el lehet végezni, de hatékonyabb 10 C-fok körül.
Hogyan végezzük a tél végi lemosó permetezést?
- A tervezett permetezés előtt legalább 1 nappal tájékoztassuk a telekhatári szomszédokat (mikor, mit, mivel készülünk kezelni).
- Szélcsendes időben végezzük, hogy megelőzzük a szer elsodródását és növeljük a művelet hatékonyságát.
- Száraz időben végezzük a jobb tapadás és száradás miatt.
- Fokozottan ügyeljünk a méhekre és más beporzó rovarokra! Ezért nem végezzük a lemosó permetezést virágzó állapotú növényeknél. Legjobb kora tavasszal, amikor a méhek még alszanak, ill. kora reggel, amikor még nem aktívak a rovarok.
- Ügyeljünk a madarakra! A permetezés idejére helyezzük biztonságba vagy takarjuk le a madáretetőt és madáritatót, hogy az eleség és víz ne érintkezzen a permetszerrel.
- Bármilyen szert is használjunk, viseljünk védőruhát, kesztyűt és védő szemüveget a kijuttatáskor.
- Ha nem vagyunk biztosak a dolgunkban, inkább hívjunk szakembert.
Gazdaboltokban elérhető III. forgalmi kategóriás szert bárki vásárolhat saját felhasználásra. Fontos, hogy mindig tartsuk be a készítmény használati utasításait!
A tél végi lemosó permetezés fontos részét képezi az integrált növényvédelemnek. (Erről cikk később.)
Házi kerti környezetben az egyik legjobb védekezés, ha olyan diverz kertet hozunk létre, hogy a kártevők "eltévedjenek", ne találják meg a sokféle burjánzó növény között a számukra alkalmas tápnövényeket. Ilyen környezetben a természetes ellenségeiknek is van esélyük felszaporodni, és idővel - ha beállt az ökológiai egyensúly - ritkítható, sőt, el is hagyható a kémiai növényvédelem. Az az igazán sikeres kertész, akinek nincs gondja a növényvédelemre, mert a természet elvégzi helyette. De minél több idegenhonos, "kényesebb" növényt választunk a kertbe, annál nehezebb dolgunk lesz a növényvédelemmel, így a faj- és fajtaválasztás egy kert kialakításánál kulcsfontosságú. A növényvédelem a növényválasztásnál kezdődik.
Ha kertészeti szaktanácsra vagy metszési segítségre van szükséged, keress minket bizalommal!
Szerző:
Silye Mónika
Ökológiai gazdálkodási mérnök
2024.