Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

 

Aktuális teendők a kertben - MÁJUS

Aktuális teendők a kertben - MÁJUS

Hogy az április bolond időjárást hoz, már hozzászokhattunk. De az idei május vetekszik vele az időjárási szélsőségeket illetően. Egyik nap rövidnadrágban, tetőtől talpig benaptejezve próbáltuk öntözéssel életben tartani a kertészet növényeit, másnap meg kabátban áztunk és fáztunk. Nézzük, milyen kerti teendőkkel számolhatunk ebben a bolond, változatos májusi hónapban.

Növényvédelem és tápanyagutánpótlás

Az aktív hajtásnövekedés időszakát éljük. Már régóta erre vártunk, hogy berobbanjon a kert és „zöld” vegyen körül minket. Pontosan ezt várták a levéltetvek is! A növények számára rendelkezésre álló víz, meleg és a talajból könnyen felvehető nitrogén tápelem gyors növekedést és az ezzel járó laza növényi szöveteket eredményezi, mely a kártevők számára terített asztal. Álljunk most már le a N-trágyázással, hiszen úgysem győzzük a nyírást (se a fű, sem a sövények esetében). Váltsunk kálium túlsúlyos tápokra, melyek erősítik a növények sejtfalát, a szöveteket és ellenállóbbá teszik növényeinket a kártevőkkel szemben.

A levéltetvek annak ellenére, mennyire apró állatkák, hatalmas gondot okozhatnak a kertben. Szívogatásuk nyomán seb keletkezik a növényen, mely tárt kapu a baktériumok és gombák előtt. Ezen kívül a levéltetvek vírusokat terjesztenek. Érdemes tudni, hogy a növényeknél a vírusos betegségek nem gyógyíthatók. Ha egy növény vírusos lesz, egész életében az marad és fertőzési forrást jelent. A vírusos növényt el kell távolítani az állományból és megsemmisíteni.

Mivel a levéltetvek a jól működő kerti ökoszisztéma és táplálékhálózat alapelemei, ezért nem cél a teljes kiirtásuk. Törekedjünk gyérítésükre oly mértékben, hogy gazdasági kárt ne okozzanak. Számtalan hasznos rovarnak és madárnak az alapvető tápláléka a különféle levéltetű fajok.

Házikertben jól működő szelíd növényvédelmi szer a kitozán hatóanyagú Soft Guard, mely a növény saját védekező mechanizmusára hatva segíti a rovarkártevőkkel szembeni küzdelmet. De számos egyéb, jól működő biológiai szer kapható és alkalmazható vegyszermentes kertünkben (pl. narancsolaj, NeemAzal, csalánkivonat, lecitin, stb.).

Növényeink immunrendszerét érdemes természetes algakivonatokkal segíteni a virágzás és hajtásnövekedés időszakában. A tengeri algát tartalmazó Kelpak a virágzás időszakában hatalmas segítség, míg az AscoAlga az intenzív hajtásnövekedés időszakában a legjobb. A talaj beöntözésére és lombtrágyaként is használhatók, 100%-ban vízoldékony algakivonatokkal segíthetjük át növényeinket pl. a fagykár utáni regeneráción vagy az aszályos, perzselő nyári időszakokon.

Évelők Chelsea chop visszametszése

Az évelő lágyszárú növények – főleg egy trágyázott, jó tápanyagellátottságú ágyásban – mostanra nagyon megnyúltak, hatalmas zöld tömeget képezve. A nyári virágzású fajok is lassal elkezdik bimbóik fejlesztését. Gyakran előfordul, hogy a magastermetű növények megdőlnek, sőt, a virágzat súlya alatt el is törhet száruk egy hevesebb esőzés vagy szél közben.

A növénytámaszok használatán kívül egy másik jó megoldás e probléma megelőzésére a május végén történő visszametszésük. A Chelsea chop metszési technika elnevezése a világ leghíresebb kertészeti kiállítására, a Chelsea Flower Show-ra utal, ami minden évben ilyenkor kerül megrendezésre.

A mostanra 40-60 cm magasságúra nőtt évelőket legalább az 1/3-ukra vagy felükre érdemes visszametszeni közvetlenül a levél fölött. A visszavágás hatására egy száron nem csupán egyetlen egy hatalmas virágot fog hozni, hanem a fejlődő oldalhajtásokon (pár héttel később) 3-4-5 kisebb, gyönyörű virágot fejleszt, mely sokkal hosszabban fog díszíteni. A virágzási idő akár 1-2 hónappal is elnyújtható ezzel a technikával, ha a már idősebb töveknek a felét megmetszük májusban, a másik felét (az ágyás hátulsó része felőli felét) metszetlenül hagyjuk. Így elérhetjük, hogy egyetlen növény hosszú hónapokon át virágzzon. Az elnyílt virágokat kicsípve, pár hét múlva ismét hozza az újakat.

Mely növényeknél alkalmazható a Chelsea chop metszés?

A bokrosodó évelőknél, melyek virágzati szárukon leveleket is fejlesztenek, mely nóduszokból oldalhajtás képzésre hajlamosak, bátran alkalmazhatjuk e módszert. Pl.: Echinacea (kasvirág), Salvia (zsálya), Helenium (napfényvirág), Nepeta (macskamenta), Phlox paniculata (bugás lángvirág), Sedum telephium és S. spectabile (kárpáti és pompás varjúháj), Veronicastrum (virginiai veronika), Veronica spicata (macskafarkú veronika), Agastache (ánizsizsóp vagy izsópfű), Verbena hastata (lándzsalevelű verbéna), Eupatorium (sédkender), magas termetű Asterek (őszirózsa).

A nódusz nélküli, kopasz száron virágot hozó fajokat ne vágjuk vissza, mert nem fognak virágozni. Amiknél tilos a Chelsea chop metszést végezni, pl. Astilbe (tollbuga), Papaver (díszpipacs), Phlomis (macskahere), az összes hagymás, nőszirom és liliomféle, valamint a díszfüvek. Ha most megmetszük őket, akkor lemondhatunk az idei virágzásukról.

Tavaszi cserjék virágzás utáni metszése

A levirágzott cserjék őrült tempóban növesztik új hajtásaikat. Ideje megnyírni őket. A sövényként vagy szoliterként ültetett tavaszi virágzású fajok esetében most kell elvégezni alakító metszésüket, hiszen az ő esetükben nyáron és az ősz folyamán alakulnak ki a jövő évi virágrügyek, ezért ősszel már nem bántjuk őket. Ilyenek pl. Jasminum nudiflorum (téli jázmin), Forsythia (aranycserje), Chaenomeles (japánbirs), Prunus triloba (babarózsa), melyek most nyírhatók.

Ugyancsak elkezdett nyújtózkodni a Wisteria (lilaakác). Érd környékén már vagy a virágzás utolsó szakaszában tart vagy már el is nyílt. Több méteres hosszú, leveles hajtásaival terjed és kapaszkodik, keresi a helyét a pergolán, kerítésen, házfalon. Mindenre felkapaszkodik, arra is, amire nem kéne (fa, villanyoszlop, ereszcsatorna). Őt is nyugodtan megnyírhatjuk már, a hosszú hajtásait szinte tőből el lehet távolítani. Ezzel elősegítjük majd a jövő évi virágzását is.

Örökérvényű szabály, hogy bimbós és virágzó növényt nem metszünk. Most fog nyílni a fagyal, ezért a fagyalsövények nyírásának ne most álljunk neki. Virága táplálékot rejt a méhek, pillangók és más hasznos rovarok számára. Ne fosszuk meg őket táplálékforrásuktól! Viszont levirágzott a babérmeggy és a korallberkenye, őket már nyugodtan metszhetjük.

Vetemény-helyzet

A fagyosszentek elmúltával már az is bátran kipalántázhatja növényeit a veteményesbe, aki eddig csak halogatta. Kerüljön végleges helyére már a paradicsom, paprika, cukkini, patiszon (csillagtök), uborka, tökfélék, stb. A fűszerek közül a legfázósabb talán a bazsalikom, mely szintén kiültethető már.

Májustól szabadföldbe vethető a melegigényes spenót változat, az új-zélandi spenót, mely finom, húsos levelei egészen őszig szedhetők. (A hagyományos spenótot (pl. Matador) másodveteményként, augusztus-szeptembertől vethetjük ismét.) Szintén vethető már május második felétől a bab is. Futó- vagy bokorbab, ki melyiket szereti. A bab is legyen ott minden kertben, hiszen az ökológiai hasznán túl (nitrogénkötő) az emberi táplálkozásban is rendkívül fontos.

Törekedjünk a vegyes ültetésre, hiszen a kártevők elleni legjobb védekezés, ha eltévednek a sokféle növényfaj között és nem találják meg a számukra ideális tápnövényt. Nagy bosszúságukban inkább át fognak költözni a szomszéd monokultúrájába…

Rengeteg ehető aromás növényt ültethetünk a főnövényként termesztett paradicsom és paprika közé, mely növényvédelmi célt is szolgál, pl.: ehető a sarkantyúka, a pillangóvirág és a körömvirág. Az évelő fűszernövények közül kiemelném az izsópot (Hyssopus officinalis), a curryfüvet (Helichrysum italicum) és a borsikafüvet (Satureja montana), melyeket magas illóolajtartalmuk miatt elkerülnek a kártevők.

A gombabetegségek ellen veteményesben a legjobb megelőzés, ha a kiültetés után – amikor már minden zöldségpalánta kiültetésre került végleges helyére – Tricho Immun-nal egyszer lepermetezzük az egész haszonkertet. Mivel zöldségnövényeink többnyire egyéves, lágyszárú növények, egyszeri kezelés elegendő nekik. A hasznos Trichoderma gombát tartalmazó készítmény megvédi növényinket a káros gombáktól, mint pl. peronoszpóra, alternária, paradicsom- és burgonyavész.

Talajegészség

Az ökológiai megközelítésű kertészkedés talajközpontú. A talaj védelme és egészsége áll mindenek felett!

Törekedjünk arra, hogy sehol ne maradjon fedetlen talajfelszín. Vagy növény takarja vagy mulcs. A szervesanyagokkal történő mulcsozás a komposztálódás során szerkezetében és tápanyagtartalmában is javítja a talaj állapotát. A talaj élőlényei (paránylények, baktériumok, gombák) alakítják át a szervesanyagokat a növények számára felvehető tápanyagokká.

A talaj humusztartalma egy lényeges paramétere a talajnak. Ódákat lehetne zengeni a humuszról, de jelen cikk terjedelmébe sajnos nem férne bele. Ezért röviden tömören a lényeg, hogy a humuszanyagok mennyisége és milyensége határozza meg a talaj vízgazdálkodását és tápanyag raktározó- és feltáró képességét. Hiába vannak ott a talajban a megfelelő tápelemek, ha a növény számára nincsenek felvehető formában. Ezért érdemes segítenünk a talaj természetes humuszképződési folyamatait, hogy növényeinket el tudja látni és egészségesek legyenek. Hiszen egészséges talajban egészséges növények fejlődnek.

A humusz pótlása szerencsére megoldható. Huminsav rendszeres használatával serkentjük a talaj természetes humuszképző folyamatait is. Két termékünk van erre a célra: a folyékony formájú Blackjak (folyékony humusz), mely 100%-ban vízoldható, ill. a granulált formájú szemcsés Humin Garden Plus, mely a talaj felszínére szórva vagy az ültetőgödörbe téve juttatható ki. Mindkettő természetes anyag, nem lehet túladagolni. Bátran használható a biokertben.

Madárbarát kerti teendők

Végezetül pedig ejtsünk szót a madárbarát kertről. Hiszen tudjuk, hogy a kertünket nem csak mi használjuk. Megkezdődött a fészekrakás az énekesmadarainknál, ezért szigorúan tilos bolygatni költőhelyüket!!! Amíg a fiókák ki nem repülnek, addig nem metszünk fát, nem irtunk ki bozótost, és kerüljük a kémiai rovarirtó szerek használatát jobban, mint bármikor! Sövénynyíráskor is legyünk körültekintőek, mert rengeteg madár fészkel sövényekben!

Segítsük a madarak életét olyan apróságokkal, mint pl. új odúk és feketerigó fészektálca kihelyezése, valamint madáritató létesítése és napi szintű vízcseréje. A madarak meg fogják hálálni figyelmességedet és összeszedik a kártevőket a kertedből.

Szerző:
Silye Mónika - Ökológiai gazdálkodási mérnök
2025. május