Az életet jelentő víz
Hosszú ideig semmi csapadék, majd hirtelen rengeteg. Sajnos erre kell felkészülnünk. Aki még nem tette, jobb, ha mielőbb átgondolja a vízutánpótlási lehetőségeket saját kertjében. A lezúduló csapadékot meg kell őrizni! Érdemes szakember tanácsát kérni az esővízgyűjtés és az okos, minél takarékosabb vízfelhasználásra.
Elmúltak a komoly fagyok, a teknősünk is felébredt téli álmából a kertészet tavában. Úgyhogy bátran nyithatjátok a csapokat, legyen felélesztve az öntözőrendszer. Inkább ritkábban, de nagyobb adaggal történjen a kert öntözése. Minden a talajtól függ. Ha megfelelő szerkezetű, tápanyagtartalmú és kellő szervesanyagot, humuszt tartalmaz és aktív talajbiológiai élet járja át, akkor sokkal ellenállóbb lesz a szélsőségekkel szemben. Ha egészséges a talaj, a növények is egészségesek lesznek. Az egészséges talaj elképesztően nagy mennyiségű vizet képes befogadni és raktározni!
Ha most gondolkozol új öntözőrendszer telepítésén vagy a meglévőt szeretnéd fejleszteni, érdemes egy jól átgondolt, megtervezett, kiszámolt TERV-vel indulnod. Öntözőrendszer szakértő kollégánk vállal tervezést, érdemes vele konzultálni, mielőtt bevásárolsz felesleges, drága alkatrészeket.
Utolsó esély elvégezni a metszést és lemosó permetezést
Az enyhébb téli napokon már elkezdhettük a gyümölcsfák, díszcserjék és az évelőágyás visszametszését. Ha nem végeztünk vagy eddig csupán halogattuk a tennivalókat, akkor húzzunk bele, mert a hőmérséklet emelkedés hatására berobban a tavasz és kipattannak a rügyek!
Gyümölcsfáknál a metszést követő lemosó permetezést még rügyfakadás előtt el kell végezni. A klasszikus olaj-réz-kén hatóanyagú lemosó permetezésre való szerek csak és kizárólag rügyfakadás előtt használhatók, míg nyugalomban van a növény! Ha elkéstünk a munkával és bimbós – esetleg már virágzó – állapotban van a gyümölcsfánk, akkor már kárt teszünk benne. Ilyen esetben jobban járunk, ha a Tricho Immun-t használjuk.
A magyar szabadalmú Tricho Immun egy természetes, ökológiai gazdálkodásban is használható, Trichoderma gombát tartalmazó szer. Lemosó permetként használható a hidegben fertőző gombabetegségek ellen, mint pl. a házi kertben is nagy gondot okozó őszibarack tafrinás levélsodródás és a csonthájasokat támadó monília. Metszés után 1 %-os oldatban érdemes kijuttatni, majd 2 héttel később javasolt egy ismétlő kezelés. A már pattanó rügyekben és virágokban sem tesz kárt. 5-25 C˚ közötti hőmérsékleten juttatható ki. A vegetációs idő során is alkalmazható lombon, pl. nagyon hatékony almatermésűeknél a fiatal leveleket – majd a pici terméseket - fertőző ventúriás varasodás ellen.
Utolsó lehetőség szabadgyökeres növények ültetésére
Minden évben ősszel, lombhullás után érkeznek a kertészeti árudába a szabadgyökerű gyümölcsfák. Nyugalmi állapotban ültethetők, amíg a készlet tart. Úgyhogy aki olcsóbb, könnyebben szállítható gyümölcsfát szeretne, most induljon el hozzánk vagy adja le rendelését online! Amint kipattannak a rügyek, elkezdjük a fákat bekonténerezni.
Konténeres gyümölcsfáink egész évben elérhetőek, idősebb növények és legtöbbjük már idén teremni fog. További előnyük, hogy bármikor ültethetőek, így ha lemaradtál a szabadgyökerűről tavasszal, - igaz, hogy drágábban - jó minőségű konténeres, koronás, termő fát kaphatsz a vegetációs időszakban.
Gyümölcsfák ültetéséhez ajánlott érett istállótrágya vagy pelletált formában könnyen kijuttatható szervestrágya (kb. 1-2 maroknyi/fa) szórása az ültetőgödörbe. Ha nagyon rossz minőségű a talaj, akkor érdemes hozzákeverni általános virágföldet vagy morzsalékos komposztot. Az ültetendő növény - akár szabadgyökeres, akár konténeres – gyökeréhez juttass mikorrhiza gombát, mely segíteni fogja a növény gyökeresedését, tápanyag- és vízfelvételét, valamint támogatja a növény immunrendszerét egész életén át. Viszont a mikorrhiza csak természetes anyagokkal igazán hatékony, ezért ne használj műtrágyát és talajfertőtlenítő vegyszert. Minden megoldható a természet erejével.
Tápanyag-utánpótlás
A talaj biológiai aktivitása 10 C˚-os talajhőmérsékleten indul be. Nagyjából március második felétől már el lehet kezdeni táplálni őket. Hiszen - ahogyan már korábbi cikkeinkben szóba került – az ökologikus kertészkedés középpontjában a talaj és a benne élő mikroorganizmusok állnak. Őket kell táplálnunk és ők táplálják növényeinket. Adjunk nekik szervestrágyát, huminsavat (Blackjak folyékony humuszt) és a vegetációs időnek megfelelő algakoktélokat (Kelpak vagy Asco Alga), hogy egészséges növényeket tudjanak nevelni számunkra.
A szervestrágyák és huminsav használatáról olvashatsz korábbi kertzöldítős cikksorozatunk 2. részében.
Különösen fontos a tápanyag-utánpótlás az intenzív kultúrákban, ahol nagy termőképességű növényeket termesztünk, mint pl. a veteményeskert, gyümölcsöskert, vágott virágnak termesztett ágyás (rózsa, pünkösdi rózsa, liliom, dália, krizantém, orgona, hortenzia, stb.), ahol a betakarított terméssel nagy mennyiségű szervesanyagot távolítunk el. Ezt ugyanis pótolni kell, mert nem akarjuk kizsigerelni a talajt, hanem azt szeretnénk, hogy minden évben gyönyörű termésünk legyen.
Szórjunk trágyát a növények köré, majd takarjuk be mulccsal. Legjobb a tavaszi fametszésből származó ágakat, gallyakat ágaprítóval ledarálni és helyben felhasználni. Nehogy elvitessük zöldhulladéknak!
Új természetes talajjavító és trágyázószer a termékkínálatunkban, a Biosol Forte. Vásárlóink kérésére, mivel jól bevált anyagról van szó, márciustól nálunk is kapható 25 kg-os kiszerelésben. Köszönjük, ha megosztjátok velünk saját tapasztalataitokat! :)
Veteményes és fűszerkert
Megérkeztek az első fűszernövény palánták kertészetünkbe, úgyhogy ha valami hiányzik a kertedből, nézz körül nálunk: medvehagyma, snidling (=metélőhagyma), marokkói menta, kakukkfű, citromfű, kerti izsóp, lestyán, oregánó (=szurokfű), rebarbara, rozmaring, metélő petrezselyem…
Szabadföldbe már vethetők a korai borsók, gyökérzöldségek, spenót és fajtától függően persze a saláta. Mindig olvasd el figyelmesen a vetőmag csomagolásán lévő, fajtára jellemző javasolt vetési és kiültetési időket. Ha tutira szeretnél menni a vetéstervvel, kövesd A 3 órás kert című könyvben leírtakat.
A beltéri palántanevelés már javában zajlik, mostantól megtelik a lakás összes ablaka paprika, paradicsom, padlizsán, káposztafélék, cukkini, dinnye és tökfélék apró növénytanoncaival. Legkorábban majd a hidegtűrő káposzta- és salátaféléket lehet majd kiültetni az ágyásba, ahogyan az időjárás és a palánták fejlettségi állapota engedi. De arra még várnunk kell, hadd melegedjen a talaj.
Viszont már bátran kiültethetjük az újonnan beszerzett szamócapalántákat! Minél előbb ültesd ki, hogy megerősödjön és 2-3 hónap múlva termést tudjon hozni. Ha még enyhe fagyok is lesznek, elegendő a biztonság kedvéért éjszakára fátyolfóliával betakarnod, de elpusztulni nem fog. Eléggé szívós évelő növény.
Szerző:
Silye Mónika - Ökológiai gazdálkodási mérnök
2025. március