Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

 

Az ünnepi azték kutyatej, vagyis a mikulásvirág története

Az ünnepi azték kutyatej, vagyis a mikulásvirág története

A téli hónapok kedvenc szobanövényeként és a karácsonyi ünnepi virágként ismert mikulásvirág hosszú utat tett meg a történelem kanyargós útján, hogy ma a világ minden pontján jelen legyen az év végi ünnepekkor. De honnét is származik eredetileg és miért lett a karácsonyi díszünk?

Eredeti élőhelyén 3-4 m magas bokorrá vagy kisebb fává nő a mikulásvirág, Euphorbia pulcherrima. Latin nevéből következtethetünk arra, hogy az Euphorbiaceae, vagyis a kutyatejfélék családjába tartozó fajról van szó. A nálunk őshonos közel 20 kutyatej faj között találunk egyéves és évelő lágyszárú növényeket is. A levelet vagy szárat megtörve nagyon jellegzetes, fehér tejnedvet választanak ki, innét ered a magyar elnevezés. Ugyanilyen tejnedves növény a mikulásvirág is.

Közép-Amerikából származik, Mexikó és Guatemala lombhullató száraz trópusi erdeiben, sziklakanyonokban él. Legnagyobb vadontermő populációi a Csendes-óceán felé néző lejtőkön találhatók. Fotoperiodizmusát tekintve rövidnappalos növény, ami azt jelenti, hogy a nappalok rövidülése indukálja nála a virágzást és a fellevelek színesedését, így érthető, miért pont télen virágzik.

Piros fellevelét és fehér tejnedvét sokféleképpen használták az aztékok és fontos gyógynövényként termesztették, valamint a piros színe miatt a hatalom és a tisztaság jelképének tartották. A csatában elesett harcosok kiérdemelt új életének szimbóluma volt. Használták textilfestésre, kozmetikumok festésére, lázra, szőrtelenítésre, fertőzések esetén keringésfokozónak és anyáknál a tejtermelés fokozására. Ma már gyógyászati jelentősége elenyésző, viszont a legnépszerűbb dísznövények közé tartozik.

Az európaiak érkezését követően, a XVII. század folyamán spanyol ferences papok kezdték a karácsonyi oltárt és a betlehemes körmenetet díszíteni a mikulásvirággal, mert karácsony táján ez a növény virágzott éppen.

A mikulásvirág ünnephez társításáról szól egy mexikói legenda is, miszerint volt egyszer egy fiatal lány, aki szomorú volt, mert nem volt ajándéka a kis Jézusnak a szentesti istentiszteletre. Próbálták őt vigasztalni, hogy ne búslakodjon, hiszen Jézus még a legapróbb ajándéknak is örül. Mivel nem volt pénze, a templomba menet letépett egy csokor gazt az út széléről és azt tette a betlehemhez. A gyomok hirtelen gyönyörű piros virágokká változtak. Ettől a naptól kezdve „Flores de Noche Buena” vagy „A szent éjszaka virágai” néven váltak ismertté a mikulásvirágok.

Joel Roberts Poinsett, az Egyesült Államok első mexikói nagykövete 1825-ben találkozott először a mikulásvirággal. Teljesen elbűvölték a vörös virágok, és amatőr botanikusként elkezdte szaporítani őket. Küldött tövet a philadelphiai botanikus kertnek is, ahol 1829-es bemutatásakor hatalmas sikert aratott. Néhány éven belül a növények eljutottak Robert Buist dísznövénytermesztőhöz is, aki elsőként termesztette és forgalmazta a növényt az Egyesült Államokban, ekkor még a növény tudományos nevével (Euphorbia pulcherrima). 1833-ban a növény megkapta köznapi nevét Joel Poinsettről, angolul „poinsettia” lett a mikulásvirág.

A Németországból származó kertész, Albert Ecke nemesítői munkájának köszönhetően alacsony bokrosodó változatot állított elő, amit fia, Paul Ecke továbbnemesített, hogy alkalmas legyen beltéri, szobai cserepes tartásra. Kertészetükben, a hollywoodi Sunset Boulvard-on ekkor még szabadtéren termesztették növényeiket, majd a nagy turistaforgalom – látványos volt a kertészet és özönlöttek a látogatók - és a város beépülése miatt délebbre költöztek, ekkor már fedett növénytermesztő házban folytatódott a termelés. Anyanövénytelepüket is sikeresen átültették az új helyre, ahonnét elkezdtek dugványokat árulni más dísznövény kertészeteknek. 1963-ban vette át a céget az ifjú Paul Ecke Jr., aki az új hibrid változattal nagy áttörést ért el a hosszantartó virágzási idővel, ugyanis korábban a mikulásvirág néhány napon belül ledobta piros felleveleit. Már ekkor is nagy népszerűségnek örvendett a mikulásvirág, de az igazi karrierje akkor indult, amikor Paul Ecke Jr. ajándékba küldött mikulásvirágokat női magazinok fotózására és TV-stúdióknak országszerte, beleértve a „The Tonight Show”-t és Bob Hope ünnepi különlegességeit. Végül működött a marketing és mára a mikulásvirág a legnépszerűbb növények közé tartozik az Egyesült Államokban, sőt, december 12-ét a Mikulásvirág nemzeti napjává nyilvánították, ugyanis ezen a napon hunyt el Poinsett 1851-ben.

Az alapító Albert Ecke dédunokája, III. Paul Ecke vezette a vállalkozást a huszonegyedik századba. Kiterjesztette tevékenységét Európára és Guatemalára, több millió dugványt gyártott, és a termékkínálatot sok más fajtára is kiterjesztette. Neki köszönhetjük, hogy a mi lakásunkba is eljutott ez az ikonikus mexikóból származó virágzó szobanövény.

Mára sokkal strapabíróbb és hosszan díszítő szobanövény lett a mikulásvirágból, számtalan színváltozatban és méretben kapható a világ minden országában. A piros változatok még ma is a legkeresettebbek, a világon értékesített összes mikulásvirágnak a 70%-át teszik ki.

Szerző:

Silye Mónika
Ökológiai gazdálkodási mérnök

2023.

A mikulásvirágot kertészetünkben megvásárolhatod: Art&Garden Kertészeti Áruda - Érdliget - Érd és Diósd határán.