1. Mielőtt bevinnénk a meleg lakásba, 2-3 napig egy átmeneti hőmérsékletű helyen (garázs, fedett terasz, télikert, hűvösebb előszoba) szoktassuk, mert ha ezt a lépést kihagyjuk, pár napon belül ledobhatja a lombját a hirtelen melegtől és légszárazságtól, és akkor oda a szép karácsonyfának.
2. Mikor bevisszük a házba feldíszíteni, úgy helyezzük el, hogy a lehető legtávolabb kerüljön a fűtőtesttől, kandallótól. Ez mind a növény szempontjából, mind tűzbiztonsági szempontból életbevágó lehet.
3. Mivel élő növényről van szó, ezért öntözni kell. Légzése révén a leveleken át vizet párologtat. Érdemes naponta ellenőrzésként megtapogatni a földjét, szükség esetén megöntözni.
4. Az ünnepek elmúltával szintén szoktatni kell néhány napig a kinti hidegebb hőmérséklethez, hogy amikor kivisszük a házból, ne egyből kapja a mínusz fokokat.
5. Ha kiültetés a sorsa, bármely téli napon kiültethető a kertbe, amikor nem fagyott a talaj és lehet gödröt ásni. SZERVESTRÁGYÁT NEM ADUNK ÖRÖKZÖLDEKNEK, hanem kifejezetten nekik való jó minőségű virágföldet, esetleg örökzöld tápot szórhatunk az ültetőgödörbe.
+1 nagyon fontos költséghatékony dolog szól az élő fenyőfa mellett! Nagyobb cserépbe átültetve és gondosan ápolva, következő karácsonykor is díszítheti az ünnepi lakást. Csak arra kell figyelnünk, hogy év közben is öntözzük, mint bármely kaspóban tartott növényt.
Milyen fenyő fajokat/fajtákat érdemes karácsonyfává öltöztetni?
Hagyományosan Magyarországon a lucfenyővel (Picea abies), nordmann jegenyefenyővel (Abies nordmanniana) és ezüstfenyővel (Picea pungens) találkozhatunk leggyakrabban karácsonyfaként vágott, ill. konténeres és földlabdás verzióban. De gyakorlatilag bármely "formás" örökzöld dísznövény alkalmas erre a célra. Terjedőben az atlaszcédrus (Cedrus atlantica 'Glauca'), a koreai jegenyefenyő (Abies koreana) és a kolorádói jegenyefenyő (Abies concolor) és a feketefenyő (Pinus nigra) is, mint konténeres karácsonyfa, mely tartós dísze lesz később a kertnek. Ha egyébként is tervben van ezen örökzöldek ültetése, már megvan a helye a kertben, érdemes karácsony előtt megvásárolni, hogy ünnepi lakásdekorációként is ki legyen használva. A kertészetek általában az új évben emelik az árakat, így duplán jól járunk.
Modern stílusú karácsonyi dekorációk között helye van a keskenyebb, oszlopos növekedésű ciprus és hamisciprus fajtáknak is, pl. Cupressus arizonica 'Fastigiata', xCupressocyparis leylandii 'Green Rocket' és 'Blue Jeans'. Nagyon szép csepp alakja és sűrű lombozata miatt szóba jöhet az oregoni hamisciprus (Chamaecyparis lawsoniana 'Ellwoodii'), kék hamisciprus (Chamaecyparis lawsoniana 'Pelt's Blue'), és az aranylombú oregoni hamisciprus (Chamaecyparis lawsoniana 'Yvonne') is.
Kisebb lakásba nem praktikus betuszkolni nagy növényt az ünnepekre, ilyenkor a legnépszerűbb megoldások közé tartozik a kisméretű csemeték választásán kívül a cukorsüvegfenyő (Picea glauca 'Conica'), vagy az ezüstös lombú törpe mandulafenyő (Pinus pinea 'Silver Crest'), melyek szintén jól bírják a szobai klímát az ünnepek idejére, de rájuk is ugyanúgy vonatkozik a néhány napos be- és kiszoktatás (lásd fentebb 1. és 4. pont). Ügyeljünk a fokozatosságra!
A nagy karácsonyfa dilemma
Hogy ökológiai szempontból milyen fenyőfa a legjobb választás - vágott vagy élő - egy elég összetett kérdés. Számos klímakutató foglalkozik a témával, mely minden karácsonykor aktuális, így sok érdekes cikket olvasni róla.
Ami biztos:
- a karácsonyfának természetes anyagból kell lennie, nem műanyagból! (a műfenyő nem újrahasznosítható, már a legyártása pillanatában szemét);
- a karácsonyfa hazai termesztésből származzon, ne a világ végéről hozzák ide, vásárlásunkkal hazai mezőgazdasági termelőket támogassunk, hiszen jobb minőséget is állítanak elő, mint a külföldről származó (pl. a dán fenyők hamar lehullatják lombjukat, mert túl korán kivágták őket, mielőtt megszilárdultak volna az idei hajtások sejtfalai);
- a fa egész életében építi a talajt és a levegő szén-dioxidjának felhasználásával növekszik, miközben értékes oxigént termel (a műfenyő ezt sem tudja);
- a karácsonyfa halála után is többféleképpen hasznosítható, értékes szervesanyag (pl. mulcs, komposztalapanyag, tűzifa);
- az élő fenyő nagyobb konténerbe átültetve több évig is alkalmas karácsonyfának, később a kertbe kiültetve szép nagy faként élheti életét, az ökoszisztéma értékes részeként.
A vásárlói visszajelzések alapján a tőlünk vásárolt fák - az ültetési és gondozási instrukcióink betartásával - közel 100%-ban megmaradnak. Fontos számunkra, hogy a megvásárolt növények hosszú, boldog életet éljenek.
Szerző:
Silye Mónika
Ökológiai gazdálkodási mérnök
Art&Garden Kertészet - Érdliget - Érd
2023.