Imádott kertészetünk, ahol napjaim betegesen nagy részét töltöm (ez már szenvedélybetegség), az Art&Garden Kertészet, elsősorban dísznövény kertészetként vált ismertté, de fontos szerepet játszunk a háztáji élelmiszertermesztés népszerűsítésében és igyekszünk a szakmai tanácsadáson kívül széles faj- és fajtaválasztékkal segíteni vásárlóinkat. Szomorú belegondolni, hogy kb. 50-60 évvel ezelőtt a Magyarországon megtermelt élelmiszermennyiség közel fele származott háztáji gazdaságból! Manapság a rohanó fiatalok, akik ha ki is költöznek a városból vidékre - akár ide, Érdre - nem kezdenek veteményes kialakításába, és nagyon kevesen ültetnek gyümölcsfát a kertbe. Szinte teljesen eltűnőben van az alapszintű önellátás is, ami nagyon elszomorító.
A termőterület meg is lenne hozzá még a legkisebb telken is, de sem a józan paraszti ész, sem a hajlandóság/vágy a kertben kapirgálásra nincs meg mára. Inkább mindenki boltba megy és ökológiai sivatagot csinál a ház köré: idegenhonos örökzöld sövény és automata öntözőrendszerrel ellátott gyep. Ami sajnos nem hazánk klímájára való, és a klímaváltozás okozta szélsőséges időjáráshoz - hosszú száraz időszakok, légköri aszály, majd hirtelen lezúduló sok csapadék - képtelen alkalmazkodni és csak a baj van vele. Ha gyerek van a családban, akkor meg aztán tényleg semmilyen más növény nem kerülhet a kertbe, mert vagy megszúrja, vagy megmérgezi, vagy a rovarok megcsípik a gyerkőcöt, stb. Egy szó mint száz, nagy baj van a fejekben!
Szerencsére évről évre egyre több vásárlónk gondolkodik "öko-logikusan" és igyekszik kertjét biodiverzebbé tenni. És láss csodát, az ökologikus kertben kevesebb teendő akad és több idő jut a pihenésre. Ha ökoszisztémaként tekintünk a kertre, sokkal hatékonyabban termelhetünk zöldséget, gyümölcsöt, fűszer- és gyógynövényt, de még a dísznövényeink is jobban érzik magukat és nincs gond a növényvédelemmel.
A növényvédőszerek sokkal károsabbak a gyerekekre, mint pl. egy méhcsípés vagy egy falat a tiszafából! A tiszafa levelét úgyis ki fogja köpni, mert nem finom és nagyon sokat meg kéne ennie belőle, hogy mérgezéses tünetekkel kelljen rohanni vele az ügyeletre. Érdemes tudni, hogy a tiszafa (Taxus sp.) piros magköpenye viszont ehető, finom és édes. De tanítsuk meg a gyerekeknek, hogy a magját ki kell köpni, mert az viszont mérgező (szintén mennyiségfüggő, de inkább ne kísérletezzünk).
Nem lehet elég korán megtanítani a gyerkőcöknek, hogy a kert akkor egészséges, akkor működik jól, ha vannak benne méhek, földigiliszták, madarak, sünök és békák. Vonjuk be az emberpalántákat is a kertészkedésbe.
Nagyon népszerűek manapság a magaságyások. Még a legsűrűbb betondzsungelhez szokott friss vidékiek körében is meghozhatják a kedvet a konyhakerti növények ültetéséhez, hála az ízléses dizájnnak. Mindenki úgy alakítja ki, ahogy neki tetszik, végtelen számú megoldás létezik és nagyon emberbarátnak számít, hiszen kevesebbet kell hajolgatni. Ha az ember belevág, elképed azon, mennyi növény megtermeszthető akár egyetlen egy négyzetméteren! Ha ráérzünk az ízére, nincs többé megállás. Még több ehető növényt kell ültetni a ház köré. Nem beszélve arról, hogy megjön a kedvünk a főzéshez is, hiszen sokkal finomabb ételek készülnek a saját magunk által termesztett növényekből. És mondanunk sem kell, hogy sokkal egészségesebb is!
Rengeteg tanulmány született arról, milyen hatással van az emberre a kertészkedés. Testre és lélekre egyaránt pozitívan hat, oldalakon keresztül lehetne sorolni az eredményeket. Az alkotás öröme, kapcsolódás a természethez, a függetlenség érzése, önellátás, madárdal, nyugalom és finom ételek szerető családunk körében. Ezt mind-mind tudja egy kert, ha jól bánunk vele.
Az új év, a januári-februári hosszú esték pont arra valók, hogy megtervezzük a veteményest. Kinek mi a kedvenc zöldsége, mennyit eszik a család, stb. Mit kell palántázni, mit vethetünk helyre, mit milyen térbeli és időbeli sorrendben csináljunk. Szerencsére az internet világában minden információt megtalálhat még egy teljesen zöldfülű hobbikertész is. Elérhetők könyvek, szakmai weboldalak, facebook csoportok, és mi is rendelkezésetekre állunk, ha elakadnátok a tervezésben.
Vetőmag készletünk egész évben elérhető, hiszen gondolunk a másodvetésekre is, de zöldségpalántát csak a tavaszi időszakban találhattok kertészetünkben. Gyümölcsfából konténeres mindig van készleten, azonban szabadgyökerűeket csak nyugalmi időszakban forgalmazunk - amikor ültetni kell - a készlet erejéig. Bogyós gyümölcsök szintén elérhetőek egész évben.
Mindenkit buzdítok, hogy alakítson ki otthon haszonkertet, veteményest, vagy akár csak egy csöppnyi fűszerkertet. A kertészkedés jót tesz az embernek is és a természetnek is. Egyik kedvenc íróm, Robin Wall Kimerer botanikus/filozófus írja Szentperjefonat című könyvében:
"Az emberek gyakran kérdezik tőlem, hogy mi az az egy dolog, amit a föld és az emberek kapcsolatának helyreállításáért tanácsolnék. A válaszom szinte mindig ugyanaz: "Alakíts ki egy kertet!" A föld és az ember egészségének egyaránt jót tesz. Egy kert a kapcsolat ápolásának melegágya, a gyakorlatba ültetett áhítat művelésének talaja. Hatalma pedig jóval túlmutat a kertkapun - amint az ember kapcsolatot alakít ki egy aprócska földdarabbal, az maggá válik. Valami egészen lényegi történik egy zöldségeskertben. Ez egy olyan hely, ahol, ha az ember nem tudja hangosan kimondani, hogy "szeretlek", kimondhatja magokkal. A föld pedig válaszolni fog, babbal."
Szerző:
Silye Mónika
Ökológiai gazdálkodási mérnök
2024.