Weboldalunk használatával jóváhagyja a cookie-k használatát a Cookie-kkal kapcsolatos irányelv értelmében.

 

A természetközeli biodiverz kert kialakítása

A természetközeli biodiverz kert kialakítása
Alábbi cikkünkben a rovar- és madárbarát kert kialakításában nyújtunk segítséget. Bemutatjuk melyek azok a növények - táplálékként, búvóhelyként, költőhelyként szolgáló fajok - amelyekkel elősegíthetjük, hogy kertünket madarak népesítsék be. Madárbarát kert kialakítása során nem csak a saját igényeinket vesszük figyelembe, hanem a kertben megtelepedő állatokéit is.

Rovar- és madárbarát kert

Aki szeret kertészkedni, attól nem áll távol a természetvédelem sem. Kertünkben sok élőlény talál otthonra, melyek hasznosak lehetnek számunkra, megkönnyíthetik a dolgunkat a kertben és a ház körül. A lelkünkre jó hatással van a tavaszi madárdal, és örülünk, ha nyáron nem csípnek szét a szúnyogok, mert a madarak begyében végezték életüket. Madárbarát kert kialakítása során nem csak a saját igényeinket vesszük figyelembe, hanem a kertben megtelepedő állatokéit is.

Kertünk legyen élőhely minél többféle őshonos állat számára (pl. szitakötő, pillangó, sün, varangy, gyík, pele, mókus…). Biztosítsunk táplálékot, búvóhelyet és költőhelyet számukra, hiszen a biodiverzitás stabilitást hoz.

A kerti növényzet legyen változatos összetételű. Nyírott és nyíratlan cserjék is forduljanak elő, hogy a változatos ágrendszerű és sűrűségű lombkoronában minél több madárfaj megtalálja a számára ideális fészkelő helyet. A gyepben is maradjanak nyíratlan területek, melyek táplálékforrásként szolgálhatnak az énekesmadaraknak (megbújó rovarok, felmagzott növények). Az ősszel lehulló falevelek néhol meghagyhatók, benne téli álmot alhatnak a sünök és pelék, továbbá az avarban lakó rovarok és férgek fel tudnak szaporodni, mely terített asztal sok madár számára.

Igyekezzünk úgy kialakítani a kerti növényzetet, hogy mindig legyen valami, ami virágzik, mindig legyen táplálékuk a méheknek, pillangóknak. Az elnyílt virágoktól sem kell félni, magot hozva ők is hasznosak lesznek más rovaroknak és madaraknak. Alkalmazzunk minél több őshonos fajt és azok kertészeti változatait, valamint gyümölcsfákat és gyümölcsöt termő cserjéket is.

Egy átlagos családi díszkert is kialakítható madárbarát megoldásokkal. A megfelelő növényválasztással, vegyszerek mellőzésével, ill. megfelelően alkalmazott integrált növényvédelemmel kialakítható a jól működő természetbarát díszkert. Nézzünk néhány példát, milyen dísznövényként alkalmazott növényfajok jelenthetnek táplálékforrást a madárbarát kertben.

Táplálékot nyújtó fák:

Acer platanoides

platánlevelű juhar vagy korai juhar, kertészeti fajtái között van bordó levelű, oszlopos növekedésű és gömbkoronát nevelő fajta is

Carpinus betulus

gyertyán

Corylus colurna

törökmogyoró

Fagus sylvatica

bükk, népszerű fajtája ’Dawyck Purple

Morus alba

eperfa, népszerű nagyszemű fajtája a ’Szicíliai fekete’, valamint csüngőkoronás fajtája a ’Pendula

Pinus sylvestris

erdei fenyő

Quercus robur

kocsányos tölgy, népszerű oszlopos fajtája ’Fastigiata

Táplálékot nyújtó cserjék:

Amelanchier lamarckii

fanyarka vagy mézalmácska

Aronia melanocarpa

feketeberkenye

Berberis sp.

borbolya fajok és fajtáik, pl. B. ottawenis ’Superba’ és B. thunbergi ’Bagatelle’

Callicarpa sp.

lilabogyó fajok és fajták

Cornus sp.

        C. mas

        C. alba

        C. sericea

        C. sanguinea

som fajok és fajtáik, pl. a gyümölcsként fogyasztható húsos som nagyszemű 'Kazanlak' fajtája, a színesvesszejű díszsomok fajtái, mint az 'Elegantissima' vagy a törpe növekedésű 'Kelseyi', illetve az őshonos, de nem ehető veresgyűrű som szintén a madarak nagy kedvence

Corylus avellana

közönséges mogyoró, népszerű díszfajtája a ’Fuscorubra

Cotoneaster sp.

        C. dammerii ’Mooncreeper’

        C. salicifolius ’Parkteppich’

        C. x ’Bella’

madárbirs fajok és fajtáik, számos alacsonyan terülő talajtakaró örökzöld fajtája létezik, pirosas bogyójuk fontos táplálékforrás

Crataegus monogyna

egybibés galagonya

Crataegus x laevigata

díszgalagonya, népszerű fajtája a ’Paul’s Scarlet

Hedera helix

borostyán

Ilex aquifolium

közönséges magyal, népszerű tarkalevelű fajtája az ‘Aurea Marginata

Ilex x meserveae

kékeslevelű magyal, népszerű fajtája a ‘Blue Angel

Ligustrum sp.

        L. ovalifolium

        L. delavayanum ‘Jonandrum’

fagyal fajok és fajtáik, a télizöld fagyalból gyönyörű sövényt nevelhetünk, a puszpánglevelű fagyal pedig az egyik legstrapabíróbb elegáns formanövények közé tartozik, illatos virágjuk vonza a rovarokat, feketés bogyójukat a madarak fogyasztják

Nandina domestica

japán szentfa, népszerű fajtái a ‘Firepower’, ‘Obsessed’ és a ‘Gulf Stream’

Parthenocissus sp.

        P. tricuspidata ’Veitchii’

        P. quinquefolia

vadszőlő fajok és fajtáik

Prunus spinosa

kökény

Pyracantha coccinea

tűztövis

Sambucus nigra

közönséges bodza, népszerű bordólevelű fajtája a ‘Thundercloud’, bőtermésű nemesített fajtája a 'Haschberg'

Taxus sp.

        T. x media ’Hicksii’ és ‘Hillii’

        T. baccata ‘Zöld’

        T. baccata ‘Fastigiata Aurea’

tiszafa fajok és fajtáik

     oszlopos tiszafa termős és porzós fajtája

     közönséges tiszafa terebélyes porzós fajtája

     arany oszlopos tiszafa

Táplálékot nyújtó lágyszárú növények:

Achillea sp.

cickafark fajok és fajták

Agastache sp.

ánizsizsóp fajok és fajták

Allium sp.

díszhagyma

Aster sp. / Symphyotrichum spp.

őszirózsa fajok és fajták

Coreopsis sp.

menyecskeszem fajok és fajták

Echinacea sp.

kasvirág fajok és fajták

Eupatorium sp.

sédkender fajok és fajták

Liatris spicata

füzéres díszcsorba

Panicum virgatum

vesszős köles

Rudbeckia sp.

kúpvirág fajok és fajták

Sedum sp.

varjúháj fajok és fajták

Verbena bonariensis

ernyős verbéna

 

A növénylista korántsem teljes, csupán a leggyakoribb táplálékként fogyasztott fajokat tartalmazza, és hát a madarak között is akadhatnak ínyencek. ;) Továbbá nem szóltunk még a fészekanyagként használt növényekről sem, melyek jól jönnek madárbarát kertben. A teljesség igénye nélkül gondoljunk csak bármely díszfűre, melyből kényelmes fészket fonhatnak tollas barátaink, majd jó meleg mohával bélelhetik. Ezért egy természetközeli kertnek kötelező eleme a mohás pázsit!

A madárbarát kert koncepciója kiegészíthető a rovarbarát kerttel, mely lényege, hogy kora tavasztól késő őszig biztosítsunk táplálékot a legkülönfélébb rovarok számára, elsősorban nektárt és pollent adó virágzó növényekkel. Ahol rovarok vannak, ott madarak is lesznek. Minden rovarbarát kert egyben madárbarát is.

Egyre divatosabb kerti elem, hasznos dekoráció a rovarhotel. Házilag is könnyen elkészíthető akár hulladék anyagokból, de egyre több helyen kapható különböző méretű és dizájnú kivitelben készen is. Természetes anyagokból készüljön: fa, bambusz, nád, terrakotta agyag, tégla, sár, tapasztott vályog. Drót vagy akár régi csirkeháló tarthatja össze a különböző lyukméretű nyílásokkal ellátott elemeket, melyek különböző rovarok számára nyújtanak ideális búvó-, telelő- és szaporodóhelyet. Kialakítható külön rész a pillangók és a katicabogarak számára is. Végtelen számú variáció létezik, szép és ötletes megoldásokkal segíthetjük a beporzó rovarok (méhek, darazsak, pillangók, stb.), a ragadozók és korhadékevők túlélését saját kertünkben. Egyetlen biokertből sem hiányozhat!

Egy biodiverz kert nem létezhet vizes élőhely nélkül! Még a legkisebb kertben vagy erkélyen is elhelyezhető legalább egy madáritató, mely kedvezőtlen időjárási körülmények között akár életmentő is lehet az állatok számára. Gondoljunk csak a nyári aszályra, mikor a víz gyorsan párolog vagy a fagyos télre, amikor a vízfelületek befagynak és nem jutnak a madarak ivóvízhez. Éppen ezért a madáritatót akár naponta többször is szükséges ellenőrizni!

Mesterséges odú kihelyezésével segíthetjük a madarak biztonságos költését a kertben. Hogy milyen típusú madárodút válassz, arról odú kisokosunkban olvashatsz.

Szerző:

Silye Mónika
Ökológiai gazdálkodási mérnök

2023.